9 Eki 2017

SERA ÜRÜNLERİ YERİNE DONDURULMUŞ GIDALAR TÜKETİN

/

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme Diyet Uzmanı Esma Aybattı; yaz mevsiminin sonlarına yaklaşırken, mevsiminde toplanan sebze ve meyvelerin dondurucuda saklanarak kışın, sera ürünleri yerine tüketilmesinin daha sağlıklı olacağına dikkat çekti.

Aybattı, özellikle yazın, mevsiminde toplanan sebze ve meyvelerin uygun koşullarda temizlenip, hazırlanmasının ardından derin dondurucularda muhafaza edilerek, hem kışın bu gıdalardan mahrum kalmayacağımızı, hem de günlük tüketim listemizde vazgeçilmezlerden olan domates, biber gibi sebze ve meyveleri en sağlıklı haliyle tüketebileceğimizi vurguladı.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Esma Aybattı, konu ile ilgili şunları dile getirdi; Bazı besinleri uzun süre saklamak için kullanılan en sık ve etkili yöntemlerden biri dondurma işlemidir. Bu yöntemle besinler, çok düşük sıcaklıklarda bakteri faaliyetleri durdurularak uzun süre saklanabilir. Dondurma işlemi sayesinde mevsiminde olmadığımız meyve ve sebzeleri tüketme şansı elde edilebilir. Dondurma işlemi gıdaların kalite, tat, koku ve besin değerinin en iyi korunduğu saklama yöntemi olarak kabul edilir. İşlem sayesinde gıdalarda kimyasal ve biyokimyasal değişmeler asgariye indirilerek en doğal haliyle korunması sağlanır. Ev ortamında hazırlanan gıdalar koruyucu katkı maddesi içermez.

Dondurma işleminin kalitesi çözdürme işlemi ile yakından ilişkilidir. Çözdürme işlemi, doğru uygulanmazsa fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan olumsuzluklar meydana gelebilir. Doğru çözdürme işlemi uygulanmamış besinde mikrobiyolojik açıdan üremeler oluşabilmekte ve gıda zehirlenmelerine neden olabilmektedir. Çözdürme işlemi buzdolabının normal rafında bekletilerek yapılmalı, güneş altında bekletilerek, kalorifer üzerinde ya da sıcak suya koyarak çözdürme işlemi yapılmamalıdır. Sadece bir kerede çözdürülüp tüketilmeli, çözülen besin tekrar dondurulmamalıdır.