18 Nis 2018

Gebelik zehirlenmesi yüzünden üç kez ölümden döndü

/

Konya’da altıncı kez anne olmaya hazırlanan 40 yaşındaki Seyhan Güneş, 32 haftalık hamileyken gebelik zehirlenmesi yaşayınca tam üç kez kalbi durdu ve ölümden döndü. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde şifa bulan anne Seyhan Güneş ile bebeği sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

23 Ocak 2018 tarihinde gebelik zehirlenmesi teşhisiyle Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yatışı yapılan Seyhan Güneş burada acilen doğuma alındı. Doğumdan sonra entübe edilen Seyhan Güneş karşılaşılan ağır tabloya rağmen yaklaşık iki buçuk ay tedavi gördü ve hayata tutundu.

Konuyla ilgili bilgi veren Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Jale Bengi Çelik şunları söyledi: “Hastamız 32 haftalık hamile iken halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen durumda kabul edildi. Acilen doğuma alındı. Doğumdan hemen sonra yoğun bakıma alındı. Bu noktada çok ağır bir tablo ile karşı karşıya kaldık. Zira hastamızın böbrek, kalp, karaciğer ve akciğer yetmezliği yaşıyordu. O akşam hastamızı neredeyse kaybedecektik. Daha sonra uyguladığımız tedaviler olumlu sonuç verdi. Ancak hastamız yaşadığı enfeksiyonlardan ötürü zor zamanlar atlattı. Bu süreçte tam üç kez kalbi durdu ve yaptığımız müdahalelerle hayata geri geldi.”

Seyhan Güneş ile hastanede bulunduğu süreçte yakından ilgilenen Dr. Hatice Eyiol da şu ifadeleri kullandı: “Yaklaşık 20 gün boyunca bilinci kapalı bir şekilde tedavisi devam eden hastamız, Nisan ayının başında taburcu edilebilecek duruma geldi. Şu anda diyaliz alıyor ancak genel sağlık durumu gayet iyi. Hastanemizde dünyaya gelen kız bebeği de zaten ilk günden beri gayet sağlıklı idi. O da sonunda annesine kavuştu. Her ikisine de sağlıklı ve uzun bir ömür temenni ediyoruz.”

Sağlıklı bir şekilde taburcu olan anne Seyhan Güneş de, “Başta Jale Bengi Çelik hocamız olmak üzere, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görev yapan bütün ekibe minnettarım. Beni iyileştiren onların güler yüzlülüğü ve özenli çalışması oldu. Ne kadar teşekkür etsem azdır” dedi.