3 Eki 2018

Selçuk Tıp’ta anne sütünün önemi anlatıldı

/

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyhekim Toplantı Salonu’nda 1-7 Ekim Emzirme Haftası münasebetiyle Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Konya İl Sağlık Müdürlüğü’nün ortak girişimiyle Anne Sütü ile ilgili bir etkinlik düzenlendi.

Anne sütünün öneminin vurgulandığı konferans etkinliğinde ilk olarak Konya İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi sorumlusu Dr. Tuba Esra Şahlar, Altın Bebek Dostu İl Konya başlığı altında anne sütünün önemi ve Konya’nın bebek dostu bir il olmasının nasıl gerçekleştiği ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin de “Bebek Dostu” bir hastane olduğunu vurgulayan Şahlar, Konya’nın “bebek dostu il” olarak Türkiye’de örnek bir kent olduğunu ifade etti.

Daha sonra “Anne Sütü Kaynaklı Mikrokimerizm” konusunda dinleyicilere bir konuşma yapan İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Şerif Aydın ise, anne sütü aracılığıyla bebeklere geçen anne hücreleri üzerine yapmış oldukları ve tıpta “Mikrokimerizm” olarak adlandırılan olguyla ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda Prof. Dr. Ender Erdoğan danışmanlığında uzman bir ekiple fareler üzerinde gerçekleştirdikleri ve anne sütünün bebeklere nasıl geçtiği, kan ve beyin hücrelerinde ne oranda yerleşip görev aldıklarını inceleyen araştırmalarını anlatan Dr. Mehmet Şerif Aydın, anne ile bebeğinin sanıldığından daha güçlü bağlarla birbirine bağlandığını ve bebeklerin kanlarında olduğu kadar beyin gibi önemli organlarında da anneden geçen ve kalıcı görev yapan hücrelere rastlandığını ifade etti.

Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen organizasyonda katılımcılara anne sütü ve emzirme bilincini artıran doküman ve broşürler verilirken, konuşmacılara da katılımlarından dolayı teşekkür belgesi takdim edildi.dinleyiciler web dinleyici web mehmet şerif aydın web tesekkur 1 web dinleyici2 web tuba esra şahlar web tesekkur 2 web