Kan Alma İşlemleri

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ LABORATUVAR ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

BİYOKİMYA TESTLERİ ÖNCESİNDE HASTALARIMIZIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Günlük egzersiz, açlık, diyet, ilaç alınması veya sigara kullanılması birçok laboratuar sonucunu etkilemektedir. Kortizol, demir, vitamin B12, folat, TSH testlerinde günlük biyolojik değişkenlik çok belirgin olabilir. Bu nedenle, özellikle bu testler başta olmak üzere laboratuar tetkikleri için SABAH KAN VERİLMESİ önerilmektedir.

Egzersiz sonrasında kısa süreli olarak laktat, CK, AST, LDH yükselir. Bu değişiklikler egzersiz sonlandırıldıktan kısa bir süre sonra normale döner. Egzersizin uzun süreli etkisi olarak CK, AST, LDH, plazma testesteronu, luteinizan hormonunun artırdığı bilinmektedir. Bu nedenle tahlil yaptırmak için hastanemize gelmeden önce ağır ve zorlayıcı egzersizden kaçınılmalıdır, kan vermeden önce yarım saat kadar dinlenmiş olmanız tavsiye edilmektedir.

Yüksek proteinli beslenme serumda üre, amonyak ve ürik asit değerlerini artırabilmektedir. Et yenmesi plazma potasyumunu, trigliseridleri ve ALP enzimini artırır. Yemeklerden sonra kanda artan şilomikronlar serum veya plazmada bulanıklık yaparak ölçüm yapılan metotların yanlış sonuçlar vermesine neden olabilmektedir. Kan lipitleri, folat, vitamin B12, magnezyum testleri için 12 saatlik açlık gerekmektedir. Kanda glikoz, trigliserid, kolesterol ve elektrolitler (sodyum, potasyum, klor) gibi testler için kan örneği 10 – 12 saatlik açlık sonrası alınmalıdır. Uzamış açlık değişik oranlarda bilirubin, trigliserid, glikozdüzeylerini etkilemektedir.

Genel olarak tüm testler için 10 – 12 SAATLİK AÇLIK sonrası kan verilmesi önerilmektedir. Kan vermeye gelmeden önceki gece saat 22:00’den sonra SU HARİÇ HİÇBİR ŞEY YEMEYİNİZ VE İÇMEYİNİZ. İhtiyaç halinde su içebilirsiniz.

Alkol kullanımı plazma laktat, ürik asit ve trigliserid düzeylerini arttırabilmektedir.

Birçok ilaç laboratuar testlerini değişik biçimlerde etkileyebilmektedir.

Kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzdan bilgi isteyiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlar var ise, doktorunuz almamanızı söylemediği sürece kesinlikle günlük düzeninizi bozmaksızın ilaçlarınıza devam ediniz.