OBEZİTE EĞİTİM VE ÖNLEME MERKEZİ

OBEZİTE NEDİR?

‘’Sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesi’’ (Dünya Sağlık Örgütü tanımı)

Obezite riski, görülme sıklığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir artış eğiliminde olan önemli bir halk sağlığı sorunudur.

OBEZİTE MERKEZİ

Obezite Merkezimize başvuran tüm hastalar ilk önce bir yönetici, program yöneticisi, dahiliye uzmanı, uzman psikiyatrist, uzman kardiyolog, genel cerrahi uzmanı ve fizik tedavi uzmanı hekim tarafından değerlendirilir. Bu görüşmelerden sonra, obezite tedavisi programına katılımı onaylanan hastalar merkeze kabul edilir.

Obezitenin altında yatan nedenler fiziksel, biyolojik, psikolojik ve çevresel açıdan incelenir. Merkezimiz diyet tedavisi, egzersiz tedavisi, davranış terapisi, tıbbi tedavi ve alternatif tedaviler sunmaktadır (örneğin; akupunktur, hipnoz, bazı özel programlar).

Tedavi Ekibi 

Obezite tedavisi multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Tüm kronik tıbbi durumlarda olduğu gibi obezitenin etkin tedavi yönetiminin de motivasyonu yüksek hasta ve sağlık çalışanlarından oluşan bir ekip tarafından multidisipliner bir yaklaşımla verilmesi gerekmektedir.

Sağlık bakanlığı tarafından eğitilmiş bu ekipte;

Hekim

Psikolog

Diyetisyen

Hemşire

Sekreter

Fizyoterapist hizmet vermektedir.

Obezite Merkezi, obezite tedavisinde aşağıdaki yöntemleri kullanır: 

– Tıbbi tedavi

– Bilişsel Davranışçı psikoterapi 

– Egzersiz tedavisi 

– Tıbbi beslenme (diyet) tedavisi 

– Tamamlayıcı ve alternatif tedaviler

Obezite Merkezinde uygulanan prosedür nedir?

Obezite Merkezi çalışanları, neden kilo veremediğinizi araştırır; daha sonra uygun tedavi yöntemlerini değerlendirir ve size seçenekler sunar. Tıbbi beslenme, egzersiz, davranış veya tıbbi tedavi yoluyla kilo veremeyen bireylerin tedavisinde ideal yaklaşım, obezite ameliyatından önce alternatif tedavileri de denemektir. Merkezin amacı, obezite cerrahisine ihtiyaç duymadan çeşitli tedavi yöntemleriyle sağlığınıza ulaşmanıza yardımcı olmak, sağlıklı yaşam ve beslenmeyi bir alışkanlık ve yaşamsal davranış haline getirmek, verilen kiloların da kesinlikle geri alınmamasını sağlamaktır.

OBEZİTE PROGRAMI

Program hedef kiloya ulaşmak ve korumak amaçlı olarak yapılandırılmış çok amaçlı karma tedavi prensipleriyle uygulanır. Hiç kimse tek başına zayıflayıp kilosunu koruyamazBilinç, bilinçaltı, davranış, çevre ve sosyal değişimler şarttır. Bu sebeple programda yapılandırılmış sistem mimarisi kullanılmaktadır.

Program hastalar için, kendini tanıma, sağlık kontrolü ve ek hastalıkların tedavisi, grup rekabeti ve dayanışma dinamiği, bilinç değişimi, bilinçaltı değişimi, davranış değişimi ve çevre değişimi amaçlı yapılandırılmış modüllerden oluşur.

Program esasen cerrahiden ve zararlı ilaç tedavilerinden uzak kalarak hedef kiloya ulaşma üzerine planlanmıştır. Obezite merkezinde kişilerin önce bireysel bilgilendirme ve eğitimleri yapılır. Sağlık görevlisi, diyetisyen ve psikologlar ile çalışmaları, arkasından çok kapsamlı bir tıbbi tarama ile bilinen veya bilinmeyen her türlü hastalık, metabolizma, genetik ve bilişsel hastalıklarının tespiti yapılır.

Gerekli olan tedavilerin yaptırılması ile hastaların bundan sonra etkin bir aile hekimi gibi birinci tıbbi danışma merkezi olunması, sonrasında bilinç ve bilinçaltı değişimi ile davranış değişimlerinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Arkasından hedef kilonun yakalanması ve sonrasında bu yakalanan kilonun korunması, gerekiyorsa yeni hedef kilo tespiti ve tekrar modüler sistemle yeni hedef kilonun yakalanması ve verilmesi yapılmaktadır.

Merkeze kabul edilen hastalara ilk bir ay haftanın 4 günü hekim, psikolog, diyetisyen ve hemşire tarafından eğitim verilmektedir.

Haftada 1 gün ise hastalar fizyoterapist tarafından eğitime alınmaktadır.

Hastalara fizyoterapist eşliğinde fiziksel aktivite yaptırılmaktadır.

PROGRAMIN MODÜLLERİ

•Modül 1 – Programa Kayıt ve Ön Tarama

•Modül 2 – Sağlık Taraması

•Modül 3 – Eğitimler – Bilinç Değişimi

•Modül 4 – Planlamalar – Aktivite, Beslenme, Biyoloji ve Bilinçaltı Değişimi

•Modül 5 – Davranış Değişimi – Hedef Kiloya Ulaşma

•Modül 6 – Çevresel Değişim – Hedef Kiloyu Koruma

MODÜLDE YAPILACAKLAR

Kontrolden geçmek isteyen herkes obezite merkezine başvurabilir, beden kitle indeksi 30 ve üstünde olan herkes kendi rızasıyla obezite programına dâhil edilebilir. Bu modülde amaç hastanın merkezi tanıması aynı zamanda merkez çalışanlarının da hastayı tam ayrıntısıyla tanımasıdır.

1. Modül;

Başvuran hastanın beden kitle indeksi hesaplaması yapılmaktadır.

Koordinatör, merkez sorumlusu, diyetisyen, sağlık görevlisi, psikolog görüşmeleri yapılmaktadır.

Bireyin obezite merkezi ve işleyişi, uyması gereken kurallar ile ilgili bilgilendirme yapılmaktadır.

2. Modül;

Kişinin sağlık taraması için gerekli birimlere sevk edilmesi

Sorumlu hekim tarafından değerlendirilmesi

Obezite programı hakkında bilgilendirilen kişi ile sözleşme imzalanması ve bu işlemlerden sonra programa dahil edilmektedir.

3. Modül;

Uzman doktor, diyetisyen, psikolog, sağlık görevlisi ve fizyoterapist tarafından alanları ile ilgili eğitimler verilecektir. Programa dahil olan kişiler arasında uyumlarına göre belirli sayıda gruplar oluşturularak kişilerin programa daha iyi adaptasyonu sağlanacaktır.

4. Modül;

Uzman doktor, diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist  tarafından eğitimler verilmektedir

Eğitim ve ilk 3 modülü tamamlayan hastalara fizyoterapist eşliğinde haftanın 2 günü spor eğitimleri ve spor ile ilgili danışmanlık verilmektedir.

5. Modül;

Merkezimizde mevcut pilates salonumuzda hastalarımıza yönelik uzman eşliğinde fiziksel aktiviteyi artırabilmek adına haftanın belirli günlerinde eğitimler yapılmaktadır.

Bu modüldeki amaç sağlıklı bir yaşam ile hedef kiloya ulaşmaktır.

6. Modül;

Bu modüldeki amacımız ulaşılan hedef kiloyu korumaktır.

Hastanın kilo almasına neden olan mevcut çevre ve sosyal hayat değişimini sağlamaktır.

Teşhis ve Tedavi: 

Obezite Merkezimiz tarafından uygulanan multidisipliner tanı ve tedavi yöntemlerinin temel amacı düzenli ve problemsiz kilo vermeyi sağlamak ve en önemlisi de hastaların gelecek kilolarını koruyabilmelerini devam ettirmelerini sağlamaktır.

Obezite Merkezinin Tanı ve Tedavi Hizmetleri:

Tıbbi Tedavi 

Hastanın kilo almasına neden olan herhangi bir metabolik problem varsa, bu tür sorunları çözmek için kendi alanında uzmanlaşmış doktorlar (reaktif hipoglisemi, hipotiroidizm, insülin direnci vb.) tarafından tıbbi tedavi uygulanır. Bütün bunlar içinde, tıbbi tedavinin obezite için doğrudan bir tedavi olarak görülmemesi esas ilkemizdir.

Bilişsel Davranışçı Psikoterapi 

Her ne kadar beslenme ve egzersiz programları kilo vermek için etkili yöntemler olsa da, hastalar bu programları belli bir süre tedavi olarak görme ve programları tamamladıktan sonra etkin olmayan (sedanter) yaşam tarzlarına geri dönme eğilimindedir. Bu hastaların haftasonu planlarına trekking, yüzme ve pilates benzeri spor aktiviteleri eklenerek yaşam tarzlarını değiştirmeleri önerilir.

Diyet Tedavisi 

Obezite Merkezi’ne kabul edilen hastalara, obezite alanında geniş deneyime sahip beslenme ve diyetetik uzmanlarının gözetimi altında kilo vermelerini sağlamayı taahhüt ediyoruz. Her hasta için diyet alışkanlıklarına ve sağlık koşullarına göre kişiselleştirilmiş bir kalori kontrollü diyet hazırlanmaktadır. Hastaları program süresince beslenme uzmanları izlemektedir.

Egzersiz Tedavisi 

Aşırı kilo nedeniyle egzersiz yaparken, şişmanlıktan muzdarip hastaların diz ekleminin aşırı yüklenmesi nedeniyle sağlık problemleri yaşaması muhtemeldir. Obezite merkezinde çalışan fizyoterapist her hastaya özel eğitim vermektedir.

Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler 

Tamamlayıcı ve alternatif tedaviler, obeziteyi ilaç veya ameliyat olmadan tedavi eder. Merkezimizde en çok tercih edilen obezite için alternatif tedavi yöntemleri; bitkisel ilaç, akupunktur, hipnoz, uygun beslenme, egzersiz ve bilişsel davranışçı psikoterapi tedavisidir.